Kemik Pozitif Köpek - Yoksa Siz Köpeğinizle Konuşmuyor Musunuz?


 

YOKSA SİZ KÖPEĞİNİZLE KONUŞMUYOR MUSUNUZ ?

 

Sık sık duyduğum bir soru; “Köpeğim kelimelerimin manasını anlıyor mu?”

Evet anlıyor…

 

Köpekler binlerce yıldır insanın en yakın dostu. Bu kadar uzun süredir bir arada yaşamış bu iki tür yeterli ilgi ve diyalog ile birbirlerini çok rahat anlayabiliyor. Köpekler kelimelerin anlamını harfleri kafasında yan yana getirerek anlamlandırmıyor tabi ki. Ses tonumuzdan, beden dilimizden, belirtilen kelimenin ardından gelen her ne ise onu öğrenerek kelime haznesini genişletiyor.

 

Budapeşte’de yapılan bir deneyde, MRI taramasına giren köpeklerin birçoğunun beyninde söylenen kelimenin anlamı ile ilişkili duygusal merkezin harekete geçtiği gözlemlenmiş.

 

Bizleri anladıkları gibi köpekler havlamaları ve beden hareketleri ile bizlerle iletişim halindeler. Duygularını ifade ediyorlar. Köpeğinizi iyi gözlemlerseniz, oyun oynamak istediğinde ayrı tonda, kızdığında ayrı tonda, korktuğunda ayrı tonda havladığını fark edeceksiniz.

 

İnsan beyni gözleri olan canlı cansız her şeyi insan olarak algılama eğilimindedir. İşten yorgun eve geldiğinizde köpeğinizle konuşmak ya da yolda onunla gezinirken ona sevgi sözcükleri söylemek dışarıdan “deli” gibi görünmenize neden olsa da evcil hayvanları ile konuşan insanların daha zeki olduğu üzerine araştırmalar mevcut.

 

Köpeğinizle konuşmak iki taraflı iletişiminizi kuvvetlendireceği gibi köpeğinizle duygusal bağınızı da kuvvetlendirecektir. Onunla konuşmaktan ve onu dinlemekten vaz geçmeyin.