Kemik Pozitif Köpek - Köpek Eğitimi Lüks mü ? Yoksa Bir İhtiyaç mı ? 

 

KÖPEK EĞİTİMİ LÜKS MÜ ? YOKSA BİR İHTİYAÇ MI ?

 

 

Köpek eğitimi ne yazık ki çoğu köpek sahibine göre bir lüks, ta ki köpekle yaşadıkları sorunların içinden çıkamadıkları zamana kadar!  İşin doğrusu eğitim köpek sahiplenmeye karar verildiği anda doğan bir ihtiyaç. Yaşam tarzınız, ortamınız köpek sahiplenmek için uygun mu? Uygunsa sizin temponuza uyum sağlayabilecek hangi köpek türünü tercih etmelisiniz? Tamam bu ülkemizin bugün bulunduğu nokta için biraz ütopik oldu ama olsun burada dursun, akılların bir kenarına yazılsın. Gerçek dünyaya dönersek köpek eve getirildi, “sorunlar” başlamadan pozitif metotlar kullandığınızdan emin olduğunuz, eğitimi evinizde sizlerle beraber verecek bir eğitmen ile anlaşıp eğitim sürecine başlamanız önemli. Sorunlar başladıktan sonra kemikleştiği için geri dönüşü her zaman daha zor olur (imkansız değil sadece zor!) bu nedenle sorunları önlemek en doğrusu.

 

Doğası sizin hayatınızdan çok farklı bir canlıyı alıp apartman dairelerine tıktığımızda kendiliğinden site yönetimi kuralları gereği havlamaması gerektiğini bilmesini bekleyemeyiz. Ya da binlerce lira verip aldığınız el halısının üzerine çiş yapmaması gerektiğini bilerek evimize gelmesini de bekleyemeyiz. Bu durumda eğitim şart!

 

Köpekler de düşünebilen, duyguları olan canlılar. Onlara öğrettiğiniz her şey zihinlerini kullanmalarını sağlar, düşünme kapasiteleri gelişir. Eğitim sürecinde köpeğinizle geçireceğiniz 15-20 dk’lık eğitim seansları iletişiminizi güçlendirecek, birbirinizin dilini anlamaya başlayacaksınız. Bu da hayatınıza uyumu getirecek. Düşünen köpek = mutlu köpek=mutlu sahip! Genelde insanımız köpeklerini eğitime “göndermeyi” tercih ediyor. Çünkü köpeklerini eğitmeye ayıracakları günde 20 dk’ları yok (neden köpek sahiplendikleri bir soru işareti!). Eğitime “gönderilen” köpekler ne yazık ki hangi şartlarda “eğitiliyor” bilinmez. Ayrıca atlanan çok büyük bir nokta da köpeklerin genelleme özellikleri olmaması. Yani köpeğinizin eğitim çiftliğinde eğitmeni dinliyor olması eve geldiğinde sizi dinleyeceği anlamına gelmez!

 

Köpeğinizin eğitimi için ayıracak vaktiniz ve paranız yoksa üzgünüm ama köpek sahibi olmak için doğru bir kişi değilsiniz! Köpeğiniz halıya tuvaletini yaptı diye bağırıp çağırmak, onu cezalandırmak sorunu çözmek yerine başka sorunlara neden olarak işleri iyice içinden çıkılmaz hale getirir. Artık ceza ve dayakla eğitim olmayacağını okullar bile anlamışken köpeklerinize ceza ile bir şeyleri “öğretmeye” çalışmak neden?

 

Eğitim almamış bir köpek boş bir tarla gibidir, ayrık otlarından başka hiçbir şey çıkmaz topraktan. Eğitimli köpek ise verimli bir topraktır, ektiğiniz ürünleri toplarsınız. Eğitim, özellikle de pozitif eğitim şart!