Kemik Pozitif Köpek - Kafes Eğitimi


 

KAFES EĞİTİMİ

 

Kafes eğitimi denildiğinde birçok köpek sahibi tarafından negatif olarak algılanmaktadır. Oysa kafes köpeğinizin atalarından miras olarak genlerinde taşıdıkları korunaklı bir yerde barınma ihtiyacını karşıladığı için kendini gayet güvende hissettiği bir alandır. Kafes, asla köpeğinizi cezalandırmak için kullandığınız bir alan olmamalı! Orası onun evinizin içindeki yuvası. Köpeğinizin kafesi içinde ayakta rahatça durabileceği yatağı ve mama kabının (yavru ise tuvalet için pedlerin) sığabileceği bir genişlikte olmalı. Köpeğinizin cinsine uygun ebatlarda alacağınız kafesi separatörle ikiye bölerek yavru iken de rahatça kullanım sağlayabilirsiniz. Kafesi yoğunlukla ev halkının bulunduğu bir alana (örn. salon) yerleştirmeniz köpeğin kendini yalnız hissetmemesi açısından uygun olur.

 

Kafes eğitiminin faydalarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 

• Yavru köpek tuvalet eğitiminde yardımcıdır.


• Misafir karşılama sırasında üste atlamayı önleme amaçlı yerinede bekle gibi komutlar için ideal alan


• Köpeğinizi güvenli bir şekilde seyahat ettirebilmeniz için gerekli


• Özellikle yavru köpeğinizin gözetim altında tutulamayacağı zamanlarda kullanımı ile kablo kemirme gibi kendine zarar verici davranışlarının önlenmesinde yardımcı olur


• Kendisini kafeste güvende hissedeceği için siz tanında yokken oluşabilecek ayrılık korkusunun da bir anlamda önüne geçilmesini sağlayacaktır.

 

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar; kafeste 4-5 saatten fazla kapalı bırakmayınız. Köpeğinizin güvenliği için kafeste mutlaka tasmasız olmasını sağlayınız. Ağlarsa sakın kafesten çıkarmayın, susana kadar onunla ilgilenmeyin, çıkarırsanız kafesten çıkmak için ağlamayı alışkanlık edinir. Köpeğinizi kafese alıştırmak için bir pozitif köpek eğitmeninden destek alınız.

 

Unutmayın  kafes köpeğiniz için ceza alanı değil, kendini güvende hissedeceği yuvasıdır.