Kemik Pozitif Köpek - Köpeklerde Ayrılık Anksiyetesi 

 

KÖPEKLERDE AYRILIK ANKSİYETESİ

 

 

Ayrılık ansiyetesi, yani ayrılık endişesi insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülmektedir. Özellikle petshoptan satınalınan, annesi ve kardeşlerinden vaktinden önce ayrılmış ya da barınaktan sahiplenilmiş, defalarca yuva değiştiren köpeklerde bu problem yaygın olarak görülür. Köpek, siz evden çıktığınızda hatta daha çıkmak için hazırlanırken strese girer. Kapıdan çıkmanıza izin vermez, çıkıp gittiğinizde de arkanızdan havlamaya veya ulumaya başlar. Bu havlama siz eve dönene kadar devam edebilir. Bu gibi durumlarda stres o kadar yoğundur ki evdeki eşyaları kemirme, ev içerisine tuvaletini yapma, kapıları delecek kadar tırmalama gibi davranış problemleri sergiler.

 

Eve döndüğünüzde karşılaştığınız manzara sizi çıldırtır, köpeğinize bağırıp onu cezalandırdığınızı sanarak durumun daha da kötüleşmesine neden olursunuz. Bu aşamada sabırlı olmak çok önemlidir. Unutmayın ki köpeğinizin size güvenmeye ihtiyacı var.

 

Ayrılık anksiyetesinin üstesinden gelmek için mutlaka bir an önce bir pozitif köpek eğitmeninden yardım isteyiniz. Gerekirse veteriner hekiminizden ilaç desteği alınabilir. Lütfen kulaktan dolma bilgilerle sorunu çözmeye çalışarak durumun içinden çıkılmaz bir hal almasını beklemeyin.