Kemik Pozitif Köpek - Yavru Köpek mi ? Yetişkin Köpek mi ?


 

 

YAVRU KÖPEK Mİ ? YETİŞKİN KÖPEK Mİ TERCİH ETMELİYİM ?

 

 

Köpek sahiplenmek çok ciddi sorumluluk gerektirir. Eğer yaşam tarzınıza uygun bir köpek seçmezseniz işler iki katı zor hale gelebilir ve ne yazık ki köpek bu yüzden ev değiştirmek zorunda kalabilir. Sosyal medyada yuva arayan köpekleri takip ediyorum, ilanlar çoğunlukla 6 aya kadar yavru köpekler. Muhtemelen petshoptan sevimli görülüp alınmış ama eve getirdiğinde sorumluluğunun hiç de kendisi kadar küçük olmadığı anlaşılmış emek vermesi zor gelmiş sokağa ya da barınağa terk edilmiş canlar bu bahsettiklerim.

 

Cinsi ne olursa olsun tüm yavru köpekler dünyayı ağızları ile tanıdıkları ve dişleri kaşındığı için her şeyi kemirirler, tuvaletlerini tutamadıkları için sık sık ve buldukları her yere yaparlar, tasma ile yürümeyi bilmezler.

 

Sahiplenilen yetişkin köpek ise muhtemelen geçmişinde yukarıda bahsettiğim durumlar nedeniyle birkaç ev değiştirmiş, “problemleri” doğru eğitim ile giderileceğine her ev değiştirdiğinde yeni travmalar edinmiş, sorunları yıllarca kemikleşmiştir.

 

Her iki durum da sabır, doğru yaklaşım ve eğitim programı ile yoluna sokulabilir, yetişkin köpekte başarı oranı köpeğin durumuna göre değiştiği gibi yavru köpekte de karakteri doğrultusunda değişiklik göstermektedir.Sahiplendiğiniz köpek ister yavru ister yetişkin olsun ona yeterince vakit ayırmanız gerekmektedir. Eğer tuvalet için düzenli olarak dışarı çıkarmazsanız, suçu salonun ortasına çişini yapan köpekte değil kendinizde aramanız gerekir. Yine aynı şekilde köpeğinize yeterince vakit ayırmazsanız sıkıntıdan koltukları kemirmesi asla onun suçu değil.

 

Bizim problem diye gördüğümüz davranışlar aslında köpeğin doğasında olan normal şeyler. Onların şehir hayatında bizlerle yaşamasını isteyen biziz, bu nedenle köpeklerimize doğru davranışın ne olduğunu öğretecek olan da biziz. Doğası gereği sokaktan geçen yabancılara havlayıp evini ailesini koruyan köpeğin bu davranışından kendi kendisine vazgeçmesini beklemek bir hayalden öte değildir.

 

Unutmayın ki bir yavru köpeği nasıl yetiştirirseniz gelecekte o şekilde yetişkin bir köpeğe sahip olacaksınız ya da yetişkin bir köpeğe ne oranda sevgi ve sabırla yaklaşırsanız onunla o kadar uyumlu yaşayacaksınız.