Kemik Pozitif Köpek - Neden Pozitif Köpek Eğitimi ?


NEDEN POZİTİF EĞİTİMİ TERCİH ETMELİYİZ ?

 

Pozitif köpek eğitimi, ödüllendirme sistemine dayalı, zorlama ve cezadan uzak, hem köpek hem eğitmen için keyifle geçen bir süreçtir. Artık kullanımdan kalkmaya yüz tutan ceza tekniği ile uygulanan klasik eğitim köpekte öğrenme sağlamaz, korku ile yapılması istenmeyen hareketi geçici olarak yapmamasını ya da siz görüyorken yapmamanızı sağlar. Yani sorunu çözmez aksine ileride agresyon ve ısırma gibi daha büyük problemlere yol açar. Klasik eğitim için çiftliğe gönderilen köpeğinizin hangi şartlarda ne gibi yöntemlerle sözde eğitildiğini bilemezsiniz. Örneğin köpeğinizi tuvalet eğitimi için gönderdiğiniz yerden köpeğinizin eğitimi tamam diye aranıp köpeğinizi evinize götürdüğünüzde problemin aslında çözülmemiş olduğuna şahit olacaksınız. çünkü köpeğiniz baskı ve stres altında bulunduğu ortamdan kurtulur kurtulmaz tuvaletini eve yapmaya başlayacaktır (buradaki hareket köpeğinizin ayrılık nedeniyle psikolojisinin bozulması ve köpeklerde genelleme-ileride bu konudan da bahsedeceğim- yetisinin olmamasından da kaynaklanacaktır).

 

Peki pozitif eğitim nasıl yapılıyor?

 

Pozitif eğitim köpeğinizin yaşadığı ortamda (yani evinizde) sahibi ve evde köpekle yaşayan herkesin dahil olduğu bir eğitim programıdır. Biz köpeğinizi eğitmiyoruz, size köpeğinizle nasıl iletişim kuracağınızı ve onu nasıl eğiteceğinizi gösteriyoruz. Eğitim programı sonrasında köpeğinize değişik numaralar öğretme becerisini de elde ediyorsunuz. Unutmayın eğitim asla biten bir süreç değildir. Clicker ve ödül ile yapmasını istediğimiz davranışı besliyoruz, eğer istemediğimiz bir davranış sergilediğinde de görmemezlikten gelip tepki vermeyerek o davranışı söndürüyoruz. Sizlerle beraber haftada 1 kez 1,5-2 saatlik çalışmamızın ardından sizlerden bir sonraki haftaya kadar bu derste öğretilenleri günde 5-10 dk. ayırarak (yemeğini vermeden ya da yürüyüşe çıkmadan-bunlar zaten her gün yaptığınız rutinler) pratik yapmanızı istiyoruz böylece öğretilenleri pekiştirmiş oluyorsunuz ve köpeğinizle iletişim kurma yeteneğiniz güçleniyor. Bu sayede eğitmenle çalışma süreniz bittiğinde köpeğiniz halen sizin istediklerinizi yapıyor olacak. Eğitim işinde sabır ve tutarlılık en önemli nokta.

 

Şimdi köpeğinizin nasıl eğitmek istediğinize karar vermek sizin elinizde. Hepimizin köpeği çocuğumuz gibidir. Cocuğunuzu sürekli cezalandırıldığı canının yanarak eğitim aldığı bir okula mı göndermeyi tercih edersiniz yoksa oyunlar ve ödüllerle öğrendiği her yeni şeyden keyif aldığı, size anne/baba bugün bunu öğrendim beraber yapalım mı dediği bir okula mı göndermek istersiniz?